Co vlastně je koučink?

Dagmar Krejzová - Kouč osobního rozvoje (ACC)®

Co vlastně je koučink?

25. května 2019 Uncategorized 0

Existuje mnoho přístupů a mnoho způsobů zaměřených na rozvoj osobnosti.  Lidé se často ptají: “Co ten koučink je?“ „Jak to funguje?“ „Co všechno kouč musí znát?“

Mnozí se domnívají, že je to poradenství, mentoring, terapie, konzultace… Na tomto místě musím říct důrazné „NE“. Kouč není mentor, poradce, konzultant ani terapeut. Neporadí vám, co máte dělat, nemá dar předpovědět vaši budoucnost, nebude rozebírat vaši minulost a hledat příčinu toho, proč se cosi děje právě vám. Kouč není ani trenér, i když  kořeny koučinku ve sportu opravdu nalezneme. Jeden z průkopníků koučinku Timothy Galleway (autor metody Inner Game) kvůli nedostatku instruktorů začal pracovat s mladými tenisty. I když neznal žádnou metodiku tenisových tréninků, vedl své žáky k tomu, aby sami hledali, co jim ve hře pomáhá, podporoval je v tom, aby měli ze hry radost, chtěl, aby dokázali sami vypozorovat, za co vděčí úspěchu vynikající hráči. Své svěřence nekritizoval, nic jim nevytýkal, nekritizoval, ale podporoval je v cestě za úspěchem. Výsledek jeho práce byl šokující. Jeho svěřenci dosáhli daleko větších úspěchů než svěřenci renomovaných trenérů.

Stejný princip je dnes používán kouči. Kouč, který prošel akreditovaným výcvikem, ctí etický kodex koučů a věří, že vy sami jste největším odborníkem na váš vlastní život. Neradí, nemanipuluje, nepodsouvá své názory. Vede vás jako klienta k tomu, abyste našli sami své vlastní řešení.  

Pomoci lidem ke změně je, v dnešním neustále se měnícím světě, velmi důležité a jednou z možností změny je koučink. V dnešní době a podle našich platných zákonů může být koučem prakticky každý, jedná se o neregulovanou profesi, a pravděpodobně proto okolo ní vzniká tolik mýtů, problémů a diskuzí. Mnozí si na kouče hrají, ale opravdovými kouči nejsou. Jak tedy najít toho správného kouče? Na co se zaměřit? Zde je několik bodů, které by vám měly s výběrem kouče pomoci:

  1. Podívejte se, jakým výcvikem prošel (školy, které jsou akreditované mezinárodní federací koučů ICF, zajišťují dodržování etického kodexu a garantují kvalitu vzdělávání).
  2. Zjistěte si, jaké má pracovní a profesní zkušenosti.
  3. Podívejte se na reference, zjistěte si, co o kouči říkají jeho klienti.
  4. Sejděte se s ním. Většina koučů, kteří mají akreditované vzdělání, nabízí první sezení zdarma. Vědí totiž, že „lidská chemie“ je v koučování velmi důležitou veličinou. Pokud si nebudete lidsky sedět, jsou zbytečné tituly a akreditace, fungovat to nebude.